Bélyegen a Tisza-tavi Ökocentrum

2025. január 21.
a Magyar Posta Zrt-vel együttműködésben

Az Európai Postaüzemeltetők Egyesületének (PostEurop) tagjai évente bocsátanak ki ugyanabban a témakörben bélyeget, amely 2024-ben a víz alatti növény- és állatvilág lett.

Az „EUROPA" bélyeg az egyik legnépszerűbb gyűjtési tematika és a hivatalos logóval ellátott kiadványok a legkeresettebb bélyegújdonságok közé tartoznak. A 2x2 bélyegből álló bélyegkisív Hefelle Glória grafikusművész tervei szerint a Pénzjegynyomda Zrt.-ben 20.000 példányban készült. A Filapostán, a filatéliai szakszolgálatokon, egyes postahelyeken és a www.posta.hu–n vásárolható meg.

A viza (Huso huso) a Duna legnemesebb és legnagyobb hala volt egykoron. A dinoszauruszokkal egyidős halfaj legalább 200 millió éves. Megnőhet akár 6-7 méteres hosszúságúra és a másfél tonnát is elérheti a tömege. Viza ma már nem él a magyarországi természetes vizekben. A Vaskapu megépítése vágta el a vándorlási útját a Fekete-tenger felől. Húsa elsőrangú, ikrája pedig kivételesen finom, abból készül a beluga kaviár. A ponty (Cyprinus carpio) őshazája Ázsia és Európa keleti fele, de tenyésztési céllal máshova is betelepítették, így ma már szinte bármelyik édesvízben megtalálható. Teste megnyúlt, oldalról lapított, változóan magas hátú. Közepes méretű fején csúcsba nyíló száj helyezkedik el. Legjellegzetesebb ismertető jegye a szája szegletében található bajusz szál. Magyarországon őshonos halfajok, mint a ponty és a valaha nagy számban élt viza is megtekinthető a Tisza-tavi Ökocentrumban, amely Poroszló Község Önkormányzatának beruházásában, az Európai Unió támogatásával, 2012-ben jött létre. Az Ökocentrum falai közt beléphetünk a Tisza-tó különleges világába, és Európa legnagyobb édesvízi akváriumában testközelből ismerhetjük meg a hazánkban őshonos élőlényeket. A Kertai László Ybl-díjas építész által tervezett, felszálló madarat szimbolizáló főépület kilátótornyából 25,5 m magasból pásztázhatjuk végig a tájat. Az alkalmi bélyegkisív kétféle címletének fő eleme egy viza és egy ponty, a keretrajzon pedig a vízi növényvilág alkotta montázson kívül még további halak szerepelnek. A kapcsolódó borítékon a Tisza-tavi Ökocentrum főépülete látható. Az elsőnapi bélyegzésű alkalmi borítékon (FDC) található bélyegző lenyomatán egy harcsa és a vízi növényzet alkotta stilizált kompozíció szerepel.

A különleges "készletet" megrendelheted az alábbi képre kattintva